زندگینامه و خاطرات دکتر پرویز وجدانی دانش آموخته جندی شاپور

زندگینامه و خاطرات دکتر پرویز ...

دکتر پرویز وجدانی

ورودی 1342

فارغ التحصیل 1346 (فوق لیسانس چهارساله)

دانشکده کشاورزی دانشگاه جندی شاپور اهواز

کارشناسی ارشد، رشته آمار وتحقیق، اصلاح نباتات از دانشگاه تهران 1351

دکترای ژنتیک / آمار از دانشگاه کالیفرنیای امریکا (UCR)، 1981

عضو هیات علمی و استاد پژوهش

    من دکتر پرویز وجدانی در شهریور ماه 1324در شهر تهران متولدشدم. تحصیلات دوره ابتدایی ومتوسطه خود را درهمین شهر گذرانده ودر سال 1342 موفق به اخذ دیپلم دبیرستان در ر‌شته طبیعی با اخذ رتبه اول در منطقه مربوطه شدم. در همان سال در کنکور ورودی دانشکده های پزشکی وکشاور ی دانشگاه جندی شاپور اهواز شرکت نموده وموفق شدم رتبه اول کشاورزی و رتبه سوم پزشکی را کسب نمایم. البته به دلیل عدم ثبت نام نفرات اول ودوم پزشکی، در آن دانشکده نیز حکم نفر اول را داشتم. علی رغم علاقه بیشتری که به رشته پزشکی داشتم ولی به چند دلیل دانشکده کشاورزی را انتخاب کردم، چون اولا دانشکده پزشکی فقط تا سال چهارم را در برنامه داشت و برای سه سال آخر مشخص نبود که تکلیف دانشجویان چه خواهدشد؟ازطرف دیگر در آن زمان دانشکده کشاورزی با همکاری ومشارکت بنیاد خاور نزدیک امریکا Near East Foundation  و تدریس تعدادی از دروس به انگلیسی وتوسط اساتید امریکایی انجام می شد، جو دانشگاه های نیمه آمریکایی داشت که زمینه خوبی برای ادامه تحصیل آتی در خارج کشور را داشت. 

اطلاعات خانوادگی

پدرم مهندس مشیت الله وجدانی زاده بیرجند(1296)از اولین گروه دانش اموختگان مدرسه عالی فلاحت(دانشکده کشاورزی فعلی کرج) بود و مدت 38 سال در وزارت کشاورزی باسمت های فنی ومدیریتی خدمت نمود ودر سال 1356 بازنشسته و در سال 1372 براثر بیماری سرطان کبد وپروستات در شهر لس آنجلس امریکا در گذشت ودر همان شهر به خاک سپرده شد .مادرم بانو فاطمه ایرماندخت در سال 1300 در شهر مشهد متولد شد و با تحصیلات دوره اول دبیرستان و تسلط در فنون خیاطی و بافندگی، تمام عمر خود را به خانه داری و پرورش و تربیت ‌شش فرزندانش صرف نمود. وی در سال 1381 به علت سکته قلبی دار فانی را وداع و در کرج به خاک سپرده شد.

   خواهر بزرگترم مهندس پروین وجدانی، متولد 1320تهران، از  دانش آموختگان دانشکده کشاورزی اهواز است. برادرانم مهندس خسرو وجدانی دانش اموخته دانشگاه شریف سپس در کانادا فوق لیسانس رشته برق و کامپیوتر است، هوشنگ وجدانی در دانشگاه بازرگانی تهران در رشته مدیریت بازگانی، مهندس فرهنگ وجدانی دانش آموخته دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران در رشته معماری، همگی این چهار نفر در حال حاضر مقیم امریکا هستند. کوچکترین برادر من مرحوم فرزاد وجدانی است که دار ای فوق دیپلم ساختمان بود ومتاسفانه به علت سکته قلبی درسال 1394 به رحمت خدا رفت.

    من دارای دو فرزند و سه نوه هستم. فرزند اول من ندا متولد 1351 در تهران است که از همسر اول من (اکرم اراسته جو) است که در زمان ادامه تحصیل دوه دکترای من درآمریکا بدون اطلاع من به صورت یک جانبه جدا شد. ندا دارای ذوق و استعداد ادبی بوده و عضو کانون نویسندگان ایران است وطبع شعر دارد و چندین جلد کتاب شعر چاپ شده دارد. او در زمینه های موسیقی و نقاشی نیز استعداد وفعالیت های زیادی به صورت برگزاری نمایشگاه وارایه CDداشته است. ندا دارای دو فرزند پسر یکی به نام خشایار 25 ساله سال آخر رشته نرم افزار کامپیوتر در تهران ودومی به نام اشکان 22 ساله دانشحوی رشته هنر و با استعدادهای فراوان در زمینه موسیقی وهنرهای دستی باشد. پسرم هومن متولد1362 در تهران که از همسر دوم (روح انگیز صحبتی، دبیر باز نشسته) می باشد. هومن فارغ التحصیل رشته کامپیوتر در زمینه های تخصصی سخت افزار و تخصص های ویژه شبکه می باشد. او در حال حاضر مقیم استرالیا است و با تخصص های ویژه خود شغل و وظیفه ارزنده ای در شرکت های معروف در سیدنی مشغول کار می باشد. هومن، بخشی از تحصیلات دوره فوق لیسانس خود  را به صورت از راه دور با دانشگاه منچستر انگلیس در جریان دارد. او پنج سال است که ازدواج کرده و در حال حاضر دارای یک دختر یک ساله می باشد. هومن استعداد های هنری نیز دارد ولی بیشتر فعالیت ها وگرایش او در زمینه های علمی و تحصیلی بوده است. نام همسر هومن (ساناز ترابیان، کارشناس ارشد معماری شاغل در سیدنی) ونام دختر کوچولوی او، لیانا می باشد.

توصیف دانشکده کشاورزی (ملاثانی)

   شروع تحصیل اینجانب در دانشکده کشاوزی اهواز با کسب رتبه اول در آزمون ورودی بود. به همین خاطر از امتیاز عدم پرداخت شهریه وهمچنین استفاده از کمک هزینه تحصیلی از بنیاد پهلوی (سابق) برای مدت چهار سال تحصیل بهره مند بودم. در ابتدای ورود ما به دانشکده، علی رغم اظهارات دانشجویان سالهای قبل دانشکده، رشد وتوسعه زیادی از نظر ساختمان، تاسیسات وسایر امور داشته ولی در مقایسه با خیلی از دانشگاه ها ودانشکده های دیگر  به نظر ما محدود به نظر می رسید. خوابگاه های  دانشجویی هنوز کامل نشده بود، به طوری که دانشجویان سالهای اول ودوم مجبور بودن که بصورت جمعی درسالن ورزشی باشند. البته درسالهای بعد خوابگاه ها تکمیل شده واوضاع به تدریج بهتر شد. البته از این نظر که تعدادی اساتید و پرسنل امریکایی (سپاه صلح امریکا) با دانشکده همکاری داشته و بعضی دروس هم به زبان انگلیسی تدریس می‌شد،. دانشکده رنگ وبوی محیط خارجی گرفته بود وموجبات دلگرمی وعلاقه بیشتری را در  دانشجویان ایجاد می کرد. برنامه های جشن های بالماسکه از برنامه های جالبی بود که در انجمن هنری دانشکده وبا همکاری اساتید وپرسنل خارجی برگذار می کردم که عکسها وخاطرات زیادی از انها در اختیار دانشکده قرار داده ام.

کلا دوران دانشجویی ما با تمام کم وزیادهایش جزو بهترین وخوش خاطره ترین دوران زندگی ما بوده وهنوز بعد از نیم قرن زمان با اکثردوستان همدوره وهم دانشکده به یاد آن زمان هستیم.

باتوجه به فاصله سی کیلومتری دانشکده از شهر اهواز(درکنار روستای ملاثانی) و اینکه اکثر دانشجویان از شهر ها واستان های مختلف در این دانشکده بصورت شبانه روزی تجمع داشتیم، امکانات بسیار محدودی برای تفریح وجودداشت وتنها تفریح دانشجویان رفتن کوتاه مدت چند ساعته در اخر هفته به اهواز بود، بخصوص برای افرادی مثل من که فامیل وخانواده ای در اهوار نداشتند. ولی گاه بیگاه در دانشکده از طریق انجمن هنری دانشکده برنامه های هنری وتفریحی از قبیل نمایش تاتر  میان برنامه وموسیقی برگذار میکردم که مورد علاقه وموجب سرگرمی دانشجویان بوذ.

ضمنا گردش های علمی که گاهی با سرپرستی اساتید انجام می شد از برنامه های مورذ علاقه وسرگرم کننده برای دانشجویان بود، عکس های یادگاری وعلمی زیادی از این برنامه ها در اختیار دانشکده قرارداده ام.

برنامه مسابقات ورزشی در رشته های مختلف بین دانشجویان سالهای مختلف وهمچنین مسابقات دانشگاهی استانی وکشوری از دیگر فعالیت های مورد علاقه و پیگیری دانشجویان بود که موفقیت ها قابل توجهی هم داشته اند.

طی دوران چهارساله دانشکده علاوه بر این که جزو دانشجویان ممتاز وبا نمرات وامتیازات بالا بودم به دلیل علاقه و استعدادهای هنری در زمینه های موسیقی، نقاشی ونمایش مسئولیت انجمن وفعالیت های هنری دانشکده به عهده اینجانب واگذار شده بود ودراین انجمن با همکاری صمیمانه دانشجویان هنرمند برنامه های متعددی در زمینه های موسیقی، نمایش تاتر، سرگرمی میان برنامه، مسابقات تفریحی وجشن های بالماسکه برنامه ریزی و ارایه می شد که مورد توجه،علاقه واستقبال دانشجویان واساتید قرار می گرفت.

من علاوه بر گرایش های جدی علمی، فعالیتهای زیادی هم از دوران کودکی ونوجوانی به نقاشی وموسیقی، نواختن چندساز بویژه گیتار به عنوان ساز اصلی داشتم. در دوره دانشکده در رشته گیتار به عنوان نماینده دانشکده در مسابقات هنری کشوری دانشگاه ها شرکت ومقام دوم را کسب نمودم. البته بعد از فارغ التحصیلی در زمینه نوازندگی چندین ساز سیمی سنتی، وسازهای بادی فعالیت وتلاش داشته ام وپیشرفت های قابل ملاحظه ای هم داشته ام.

در زمینه های ورزشی نیز علاقمندی و فعالیت داشتم و در رشته بسکتبال مورد علاقه من است در تیم کلاس خودمان مشارکت داشتم.

از فعالیت های هنری، برنامه های جشن بالماسکه وگردشهای علمی سال خودمان عکس های زیادی تهیه نموده بودم که در اختیار دانشکده قرار داده ام.

درسال 1346 دوره تحصیلی ما به اتمام رسید و درجشن فارغ التحصیلی که با حضور مقامات و اساتید دانشکده و با حضور آقای سالور استاندار وقت خوزستان برگذار شد موفق به دریافت مدرک فوق لیسانس چهار ساله شدیم.

دوره خدمت نظام وظیفه

پس از پایان دوره دانشکده به اتفاق سایر همکلاسی ها در بهمن ماه همان سال(1346)به خدمت سربازی، سپاه ترویج و آبادانی، در کرج اعزام ودوره اموزشی پادگان را گذراندیم و با درجه ستوان دومی به مناطق مشخص شده اعزام گشتیم. من به دلیل اخذ رتبه سوم برای منطقه کرج انتخاب شدم. لازم به یاداوری اَست که در دوره خدمت سربازی ما زلزله شدید قاین وگناباد پیش آمد که به مدت یک ماه سپاهی های گروه ما با سرپرستی اینجانب به گناباد رفتیم وبه زلزله زدگان کمک نمودیم.

در فاصله بین فارغ التحصیلی وشروع دوره خدمت نظام وظیفه به مدت شش ماه از محل طرح حساب عملیات مخصوص در موسسه اصلاح بذر و نهال کرج استخدام و در آزمایشگاه مرکزی آن مشغول به کار شدم.

پس از پایان دوره نظام وظیفه با توجه به وسابقه کار شش ماهه گذشته بصورت پیمانی در همان موسسه است استخدام ودر بخش تحقیقات غلات بامسئولیت آزمایشهای به زراعی کرج که همکاران خارجی نیز حضور داشتند اغاز نمودم.

درهمین زمان از طرف بخش غلات برای گذراندن شش دوره اموزشی کامپیوتر،مدیریت پایه های اطلاعات وبرنامه نویسی کامپیوتر به زبانهای بیسیک،کوبول،فورترن و پی ال وان معرفی وضمن انجام برنامه های تحقیقی داخل بخش دوره های ذکر شده را به تدریج گذراندم.

با توجه به نیازهای کامپیوتری برای تجزیه وتحلیل طرحهای اماری ازمایش های مزرعه مسئولیت ایجاد و راه اندازی واحد امار وکامپیور بخش غلات را به عهده گرفتم، که البته این واحد بعد ها توسعه یافت وچنین خدماتی را برای کلیه بخش های تحقیقاتی موسسه برای سایر گیاهان عهده دار شد.

پس از سه سال مسئولیت برنامه ریزی وهماهنگی آزمایش های به زراعی کل ایستگاه های غلات کشور به عهده اینجانب گداشته شد.

در سال 1348 دو اتفاق مهم برای من پیش امد... یکی قبولی در ازمون دوره کارشناسی ارشد دانشکده کشاورزی دانشگاه تهران... ودیگری ازدواج من.

 دوره کارشناسی ارشد در گروه زراعت واصلاح نباتات

البته در آن سال این گروه  سه گرایش زراعت، اصلاح.. وامار وتحقیق بود، که من با توجه به نوع کار، وزمینه های پایه ای خودم گرایش سوم را انتخاب کردم که تعداد واحد های مورد نیاز ان علاوه بردروس گرایش اصلاح حدود 30 واحد اضافه هم از دروس آماری وریاضی بود که اکثر انها در دانشکده کرج ارایه نمی شد ومی بایست اکثر انها رادر مرکز عالی آمار در تهران بگذرانم که ریاست انرا استاد دکتر خواجه نوری که از اساتید دانشکده کرج هم بودند به عهده داشتند و قرار شد که این دروس رادر تهران بگذرانم ونمراتم را استاد به کرج منتقل نمایندوهمین طور هم شد. البته بخاطر این تعداد واحددرسی زیاد(بیش از 70واحد)طول دوره کارشناسی ارشد من سه سال شد ودر سال 1351 موفق به اخذ درجه کارشناسی ارشد شدم والبته تمام این برنامه هم زمان وتوام با کارهای اداری من بود.

سال 1351 برای من سال خوش یمنی بود چون علاوه بر اتمام وفارغ التحصیلی دوره کارشناسی ارشد، اولین فرزندمن، دخترم ندا نیز متولد شد که موجب شادی فراوان برایم بود. درسال های 1348 تا1355 در بخش تحقیقات غلات کرج، علاوه بر اجرای طرح های تحقیقات به زراعی کرج و هماهنگی این طرح ها در سراسر کشور، با سایر برنامه های غلات به ویژه جو نیز مشارکت وهمکاری داشتم و همه ساله برای برگذاری گردهمایی ها وسمینارهای غلات در محاسبات اماری وتجزیه وتحلیل ازمایشات وتهیه گزارشات ونشریات  انها همکاریهای وسیعی داشتم.

قرار بود که از طرف موسسه وبخش غلات به من بورسیه ی برای دوره دکترا داده شود ولی چون برای تامین اعتبار  آن زمان  احتمالا دو یا سه ساله ای لازم بود لذا من به دلیل  شرلیط سنی وسایر شرایط زندگی ترجیح دادم که با استفاده از مرخصی تحصیلی بدون حقوق با هزینه شخصی اقدام نمایم. بنابراین با اخذ پذیرش از سه دانشگاه کالیفرنیا( برکلی، لس انجلس،. ریورساید) وگذراندن تست های زبان همراه با همسر ودخترم در اواخر تابستان 1355 عازم امریکا شدم و باتوجه به جمیع شرایط دردانشگاه  کالیفرنیا، ریورساید ثبت نام ومشغول تحصیل شدم. باتوجه به زمینه های ژنتیکی وآ ماری که دردوره کارشناسی ارشد داشتم تخصص اصلی خود را ژنتیک کمی وجمعیت وگرایش فرعی را امار انتخاب کردم. چون با هزینه شخصی  رفته بودم به عنوان دستیار ومربی برای استاد راهنمایم کار میکردم ودستمزد محدودی دریافت میکردم که کمک هزینه زندگیم باشد. البته پس از یک سال نتایج پیشرفت تحصیلی خود را برای وزیر کشاورزی وقت فرستاده و درخواست بورس یا کمک هزینه تحصیلی نمودم وچون ذکر کرده بودم پس از اتمام تحصیل به وطن برخواهم گشت، لذا ایشان موافقت ودستور داد که حقوق من به عنوان کمک تحصیلی پرداخت شود. ولی بعد از یک سال و همزمان با پیروزی انقلاب اسلامی در سال 1357، آنرا قطع کردند وبقیه دوره را هم با هزینه خودم انجام دادم وچون اصلا اعتقاد وعلاقه ای به ماندن وزندگی در خارج کشور نداشتم درست روز بعد از فارغ التحصیلی دوره دکترا به وطن برگشته ومجددا در همان موسسه قبلی مشغول به کار شدم.

زمان اتمام دکتری و بازگشت من به ایران بهار 1359بود.از این زمان تا سال 1362کماکان در بخش تحقیقات غلات به ادامه تحقیقات به زراعی وهمچنین سرپرستی واحد آمار وکامپیوتر بودم.

باتوجه به جدایی همسر اولم در امریکاوتنها بودن دختر هشت ساله ام در ایران بامن، بر حسب ضرورت وشرایط موجود در سال 1361 با همسر فعلی ام ازدواج نمودم که حاصل آن تولد فرزند دوم من پسرم هومن است که در سال 1362 اتفاق افتاد.

در سال 1363با توجه به نیاز موسسه تحقیقات بذر ونهال به ایجاد وتاسیس یک بخش تحقیقات تخصصی ژنتیک وهمچنین تاسیس وراه اندازی یک مرکز مجهز فنی تخصصی برای حفاظت وبهره برداری از منابع وذخایر توارثی گیاهی، این دو وظیفه به دلیل تخصص جدید وتجربه های قبلی به عهده اینجانب واگذار شد.

باساحت یک ساختمان بزرگ جدید که بر اساس استانداردهای بین المللی طراحی شده بود و با همکاری وهماهنگی موسسه بین المللی ذخایر  توارثی گیاهی IPGRI که دارای ازمایشگاه ها وسردخانه های استاندارد می باشد وگردآوردن پرسنل تحقیقاتی وفنی لازم و ایجاد همکاری با بخش  های اصلاح گیاهان مختلف درموسسه، سایر موسسات ذیربط  وهماهنگی های منطقه ای وبین المللی  فعالیت های این دوبخش جدید شکل گرفت وبه طور غیر قابل تصور توسعه یافت. تاکنون بیش از 70000 نمونه بذری ارقام بومی وخویشاوندان وحشی آنها جمع آوری وشناسایی شده و در بسته بندی های استاندارد درسردخانه ها نگهداری می شوند.ضمنا همزمان اطلاعات  اختصاصی این نمونه مورد ارزیابی وثبت کامپیوتری شده وبرای استفاده متخصصین اصلاح مورد بهره بردار ی قرار می گیرد.

در بخش جدید التاسیس تحقیقات ژنتیک که با سرپرستی من وگروهی دیگر از محققین و پرسنل همکار فعال میباشد تحقیقاتی در زمینه های تخصصی ژنتیک مشتمل بر سیتوژنتیک، ژنتیک مولکولی وکشت بافت وژنتیک کمی و جمعیت از قبیل مطالعه تعداد ژنهای کنترل کننده صفات مهم ونوع اثرات آنها، قابلیت توارث وترکیب پذیری صفات مطلوب و مورد توجه و نیاز برنامه های اصلاحی سایر بخش های تحقیقاتی موسسه وعمدتا برروی ژرم پلاسم های بانک ژن انجام می شود.

بخش دیگری از فعالیت های مهم اینجانب در موسسه اموزش وبازاموزی کارشناسان موسسه در زمینه های ژنتیک، امار وطرح های ازمایشی، روش تحقیق ونحوه تجزیه وتحلیل ونتیجه گیری از طرح های تحقیقاتی موسسه در سطح مرکز واستانها بوده وبسیار مفیدومورد توجه قرار گرفته است .

   بعد از بازگشت من به ایران با توجه به رشته تخصصی وسوابق وتجربیات قبلی من وشناختی که دانشگاه های معتبر داخلی منجمله دانشگاه تربیت مدرس، تهران، ازاد اسلامی واحد علوم وتحقیقات، دانشگاه صنعتی اصفهان، دانشگاه گیلان و... برای همکاری در زمینه های تدریس وتحقیقات دانشجویان دوره های ارشد ودکتری دعوت های متعددی از من به عمل آوردند وموافقت موسسه وسازمان تحقیقات نیز جلب نمودند و به این ترتیب گه همکاری های وسیعی در تدریس دروس تخصصی ژنتیک ملکولی، جمعیت، ژنتیک کمی، ژنتیک بیومتریک، تجزیه تحلیل های چندمتغیره، امار پیشرفته وبیومتری، ژنتیک فیزیولوژیک، ژنتیک تکمیلی و روشهای تخصصی تحقیق برای دوره های ارشد ودکتری... وهمچمین همکاری های وسیعی در زمینه راهنمایی ومشاوره پایان نامه های این دوره ها داشته ام که موردتوجه ورضایت کامل دانشجویان ومسئولان دانشگاه های مربوطه بوده است. تعداد پایان نامه های دکتری و ارشد تحت راهنمایی و مشاوره من بیش از چهل مورد بوده است.

از میان دانشجویانی که با من دروس تخصصی را گذرانده و پایان نامه داشته اند، به ویژه فارغ التحصیلان  دانشگاه تربیت مدرس، تعداد قابل توجهی در حال حاضر جزء استادان دانشگاه، مدیران گروه های دانشکده ها وحتی جزء  معاونان وروسای دانشگاه های کشور می باشند که البته موجب افتخار ومباهات من هستند. اقای  دکتر خلیل عالمی سعید از استادان دانشکده کشاورزی رامین اهواز نیزجزء این گروه هستند.

فرهنگستان علوم

یکی دیگر ازفعالیت های ارزنده که جزو افتخارات من میباشد سابقه 20 سال عضویت درفرهنگستان علوم جمهوری اسلامی و12 سال عضویت مدعو فرهنگستان زبان وادب فارسی است که هنوز هم ادامه دارد. در این فرهنگستانها پروژه های کلان وملی مورد بررسی ومطالعه هستند که نتایج آنها جهت بهره برداری در سطوح ملی وکشوری در اختیار مقامات تصمیم گیرنده واجرایی کشور قرار می گیرد  .یکی از پروژه های انجام شده در گروه کشاورزی تهیه دو مجموعه کتاب 15 جلدی تحت عناوین.. فرهنگ کشاورزی ومنابع طبیعی.. و فرهنگ نوین کشاورزی ومنابع طبیعی.. توسط اساتید تخصصی شاخه های گروه کشاورزی طی ده سال فعالیت ارزنده تهیه شده که سعی شده معادل های فارسی برای واژه های علمی تهه شود که به عنوان کتاب برگزیده سال نیز انتخاب گردید وفعلا بصورت منتشر شده در دسترس دانشجویان واساتید کشاورزی میباشد.

طی سالهای اخیر یکی از فعالیت های فرهنگستان زبان وادب کار برروی این مجموعه اصطلاحات به لحاظ موجه. منطبق بودن انها با اصول فرهنگ فارسی میباشد. اینجانب به عنوان نماینده تخصصی فرهنگستان علوم مشارکت  دارم.

گروه کشاورزی فرهنگستان علوم طی سالهای بعداز انقلاب بیش از سی پروژه تحقیقاتی ملی انجام داده که این جانب درشانزده پروژه آن مشارکت داشته ام.

گذری بر فعالیت های علمی و پژوهشی

اجرای 160طرح تحقیقاتی(شامل 69طرح بامسئولیت اصلی، 37طرح به عنوان همکارمجری، 6طرح به عنوان هماهنگ کننده، 15طرح استاد  راهنما، 31طرح استادمشاور، یک طرح ناظر، 5طرح در قالب طرح های مصوب فرهنگستان علوم.

ارایه 224مورد انتشارات شامل(35 گزارش سالانه، 56 مورد گزارش نهایی طرحهای تحقیقاتی چندساله، 62مورد مقالات علمی داخلی وخارجی، 13موردنشریات داخلی بخشهای تحقیقاتی، 3مورد گزارش های کشوری، 46 مورد پایان نامه های ارشد ودکتری با سمت استاد راهنما ومشاور، 2مورد ترجمه مقالات جهت ارایه در کنگره ها، مشارکت درتالیف وانتشار 5 مجموعه علمی فرهنگی کتابهای مرجع تحت عناوین.. فرهنگ15جلدی اصطلاحات کشاورزی... وفرهنگ15 جلدی فرهنگ نوین کشاورزی ومنابع طبیعی.. منتخب به عنوان کتاب برتر سال، دانشنامه زیست فناوری وژنتیک 2جلد...دایره المعارف جامع کشاورزی جلداول، 5جلدگزارش نهایی نتایج نهایی تحقیقات مصوب فرهنگستان علوم... طبق لیست مربوطه یک جلد کتاب درسی آماری، ....مشارکت در 12 جلد واژه نامه های فرهنگستان زبان وادب جمهوری ایران... واژه های تخصصی ذی ربط.

ارایه 230 مورد سخنرانی های علمی وتخصصی شامل(207مورد ارایه در مجامع علمی داخل کشور، 23مورد ارایه درمجامع علمی خارج کشور) طبق لیست ارسال شده برای دانشکده.

ادیتور و ویراستار علمی و فنی اغلب مجلات و نشریات علمی دانشگاه ها و موسسات تحقیقاتی داخلی در زمینه های کشاورزی و منابع طبیعی و ژنتیک و ذخایر توارثی

عضویت ها   :

_عضویت در فرهنگستان علوم،گروه کشاورزی(از 1369 تاکنون)

_عضویت،مدعو درفرهنگستان زبان وادب(از1379تاکنون)

درگروه های تخصصی واژه گزینی ژنتیک وزیست فناوری

_عضویت در شورای عالی برنامه ریزی وزارت علوم(1368_1378)

_عضویت انجمن قدیمی متخصصین اصلاح نباتات وژنتیک(1350_1355)

_عضویت انجمن متخصصین زراعت واصلاح نباتات(1372 تاکنون)

_عضویت افتخاری انجمن ژنتیک وزیست فناوری(1385تاکنون)

_عضویت در هیات تحریریه مجله علمی پژوهشی نهال وبذر وسردبیری آن(1366_1376)

_عضویت هیات تحریریه مجله زیتون وابسته به وزارت کشاورزی(1370_1371)

_عضویت کمیته ذخایر توارثی مناطق غرب اسیا وشمال افریقا WANA، 1363_1373

_عضویت در شورای انتشارات موسسه تحقیقات اصلاح بذر ونهال(1363_1373)وسرپرستی ان

_عضویت در کمیته امو رفنی وتحقیقاتی موسسه با مسوولیت تصویب طرح های تحقیقاتی(1361_1372)

_عضویت درشورای تحقیقات موسسه نهال و بذر(1361_1373)

_عضویت در هیات ممیزه سازمان تحقیقات کشاورزی(1369_1373)

درحالی که هنوز عضویت وهمکاریها ی من با فرهنگستان ها رسما ادامه دارد وسعی نموده ام که ارتباط های علمی وبه ویژه عاطفی خود را با محیط کاری وهمکاران قدیمی خود حفظ نمایم.

اینجانب از بهار سال 1379به افتخار بازنشستگی نایل گشتم.

 

 

 

پس از بازنشستگی

   من در زمان تحصیلات دوره دکتری گرفتار بیماری دیابت نوع 2 شدم که به علت فشار های کاری، درسی وزندگی که اعصاب وارامش مرا سخت درگیر کرده بود وتاثیر منفی زیادی بر این بیماری داشت به تدریج وضع سلامتی ما به خطر می انداخت به طوری که در سال 1394 برای من یک سکته ناقص مغزی وقلبی وحتی یک حالت کمای کوتاه ایجاد کرد وتاثیراتی هم روی حس شنوایی من گذاشت و براثر این عارضه مدت سه ماه در بیمارستان ویک مرکز توانبخشی قرار گرفتم. البته الان شکر خدا وضعیت مناسبتری دارم.

اکنون در دوران بعد از بازنشستگی بیشتر اوقات خود را صرف انجام کارهای مورد علاقه خود یعنی نقاشی.. وموسیقی نوازندگی سازهای جدید سنتی (تار، سه تا، تمبور، دیوان) غیرسنتی(بانجو، فلوت کلیددار، کلارینت، سکسیفون..) میکنم.

یکی دیگر از فعالیت های جالب وارزنده من در دوران باز نششتگی گرداوری وتهیه یک ارشیو بزرگ وارزنده از فیلمهای سینمایی فارسی است. این ارشیوشامل بیش از 3500 فیلم سینمایی   است که 850 فیلم ان مربوط به دوران قبل از انقلاب اسلامی است. فیلم ها عمدتا روی CD, DVD, VideoTapeهستند. البته یک کپی ار انها روی هارد کامپیوتر هم نگهداری میشود.

نکته مهمتر در مورد این ارشیو جمع اوری اطلاعات کامل ازقبیل سال تولید، نام کارگردان وکلیه بازیگران، تهیه کننده، نویسنده وسناریست، فیلمبردار، چهره پرداز، اهنگساز همچنین ژانر  ومخاطب فیلم میباشد.

جالب تر این که دسته بندی وسورتینگ های جالبی روی فیلمهای این ارشیو صورت گرفته است منجمله :

_دسته بندی بر حسب حروف الفبایی نام فیلم.

_دسده بندی برحسب حروف الفبایی نام کارگردان. یعنی فیلمهای هر کارگردان..

_دسته بندی بر حسب هر بازیگر. یعنی فیلمهای هر بازیگر... ُ

_دسته بندی فیلمها بر حسب حروف الفبایی ژانر فیلم

_به عبارتی ازطریق حروف الفبای با داشتن نام فیلم، یا نام کارگردان مورد علاقه و یا نام بازیگر مورد علاقه... ونام ژانر مورد علاقه خود به راحتی به گروه ودسته مورد نظردست یافته وبا دست یابی به شماره البوم وشماره فیلم... آنرا از داخل ارشیو بیرون کشیده ومشاهده نمایید.انجام این امور به صورت دستی و نه کامپیوتری انجام می شود.

***

نوشته های مشابه

دیدگاه ها 1

  • profile picture

    سلام. برای من بسیار جای خوشبختی است که افتخار شاگردی استاد جناب آقای دکتر پرویز وجدانی را داشته ام. با ایشان دو درس بیومتری2 و ژنتیک کمی را گذرانده و بسیار بهره بردم. همچنین ایشان استاد راهنمای کارشناسی ارشد من با عنوان "بررسی ژنتیکی آفتابگردان با استفاده از ترکیب پذیری لاینهای اینبرد" بوده اند. خاطره ایشان با آن صورت بشاش و همدل همیشه پیش من زنده است. اظهار لطف ایشان به من هم نشانه مهربانی فوق العاده ایشان است. از خداوند منان میخواهیم این شخصیت برجسته را برای این میهن سربلن، سرزنده نگه دارد.

افزودن

دیدگاه

لطفا هویت خود را تایید کنید: